Bettering Breathable 95% Cotton Human Dog Parent-Child T-Shirt
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Suitable for: | Human |
| Function: | Breathable |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
OEM Services
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides OEM services for popular brands
Sign In to see all verified strength labels (9)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BHJ23005A
- Material
- Cotton
- Season
- Summer
- Type
- T-Shirt
- Size
- S, M, L, XL
- Color
- Red, Pink, Blue, Purple, Yellow
- Style
- Casual
- Customized
- Customized
- Brand
- Bettering
- Shelf Time
- 36 Months
- Comfortable Level
- High
- Soft Level
- High
- Washing
- Hand Washing
- Trademark
- Bettering
- Origin
- China
- HS Code
- 4201000090
- Production Capacity
- 200000pieces
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 40.00cm * 28.00cm
- Package Gross Weight
- 14.800kg
Product Description
BHJ23005
Human T-shirt is made of 200GSM 95% Cotton 5% Spandex, Soft and comfortable, breathable and goog elasticity, Cotton is Eco-friendly fabric, no stimulation to the skin, matching the same dog clothes, like parent-child clothing, make your relationship with dog more intimate. 5 colors and 4 sizes to choose.
Advantages.
1.New design human and dog parent-child clothes
2.Soft texture and comfortable to wear.
3. Good moisture absorption,
4. Natural fiber, no stimulation to the skin, environmentally friendly fabric.
5. High resilience.

Customized Needs
We offer customization service. please contact us If you have other needs, Our professional team can meet you all pet products needs.
Following size for your reference and it's customizable. Please kindly note that all the measurements are made by hand. There are will be a difference of 1-2cm, please subject to the actual sample.
| Product Name | Human T-shirt |
Type |
Human Clothing |
Material |
200GSM 95% Cotton 5% Spandex |
Feature |
Comfortable and breathable |
Application |
Human |
Season |
Summer |
Style |
Casual |
Place pf Origin |
China |
Brand Name |
Bettering |
Size |
S,M,L, XL |
| S | Shoulder 46cm, Chest 112cm, back length68cm |
| M | Shoulder 48cm, Chest 116cm, back length71cm |
| L | Shoulder 50cm, Chest 120cm, back length74cm |
| XL | Shoulder 52cm, Chest 124cm, back length77cm |




After-sale Service
After you purchase and receive our products, we will provide the best after-service to protect your interests and right. Once you find that there are quality problems with the products, such as product damage, product function problems and a series of problems of products themselves, we will provide 6 months after-sales support service, during which you can return for free. However, if it is intentionally damaged or caused by long-time use of the product problems or other problems, we will not provide free replacement after-sales service.

Shipping way:
1,We will choose the most suitable express if your time is urgent or goods not so heavy.
2,We will ship goods by sea or by air if goods are heavy and deliver time is enough
3,We will ship goods to your warehouse if you have your own freight company
2,We will ship goods by sea or by air if goods are heavy and deliver time is enough
3,We will ship goods to your warehouse if you have your own freight company
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Clothing Products
- Human Clothing
- Bettering Breathable 95% Cotton Human Dog Parent-Child T-Shirt
Related Categories
Hot Searches
More